Τσάρλυ για ΑΕΚ: Πατίτο και Αλμέιδα έκαναν τη διαφορά | AEK Fans Blog

Τσάρλυ για ΑΕΚ: Πατίτο και Αλμέιδα έκαναν τη διαφορά

Written By Juker on Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2016 | 23:10

Η AΕΚ με δύο όμορφες δημιουργίες του Πατίτο και με δύο τέρματα του Αλμέιδα καθάρισε από πολύ νωρίς το παιχνίδι και μπόρεσε στη συνέχεια να κάνει διαχείριση.

Τα καλά νέα για τους φίλους της AΕΚ είναι πως απέδειξαν με το καλημέρα οι Αλμέιδα, Πατίτο πως μπορούν να κάνουν τη διαφορά. Ο Πατίτο έδειξε πως έχει σπάνιο χάρισμα στη δημιουργία. Επειδή είναι καλός στο ένας εναντίον ενός, ο Παπαγεωργίου στα δύο τέρματα αλλά και σε κάποιες στιγμές ο Φλίσκας τον μάρκαραν παθητικά και δεν πήγαιναν πάνω του για να μη δεχθούν τρίπλα.

Αυτόν τον χώρο όμως ο Αργεντίνος έδειξε πως ξέρει να τον εκμεταλλεύεται και να αξιοποιεί τον ελεύθερο ποδοσφαιριστή στην αντίπαλη περιοχή. Είχε δύο ασίστ ο Πατίτο και άλλες δύο τελικές πάσες που ο Μάνταλος και ο Σιμόες δεν τις έκαναν γκολ.

Είναι πολύ σημαντικό, όταν θες να κάνεις πρωταθλητισμό, να έχεις τον ποδοσφαιριστή που θα σου βάζει την μπάλα στα δίχτυα και θα σου καθαρίσει παιχνίδια και ο Αλμέιδα έδειξε έτοιμος να προσφέρει το εύκολο γκολ. Η ΑΕΚ πέρυσι έβγαλε πρωτάθλημα χωρίς να έχει κάποιον πραγματικά ποιοτικό δημιουργό και δίχως αξιόπιστο καθαρό στράικερ.

Οι Αλμέιδα, Πατίτο είναι μεταγραφές που προσφέρουν στοιχεία που είναι απαραίτητα για να κάνεις πρωταθλητισμό και δεν υπήρχαν στην περσινή ΑΕΚ. Για το παιχνίδι δεν χρειάζεται υπερβολική ανάλυση. Μετά την γκολάρα του Αλμέιδα, και με το 3-1 να έχει διαμορφωθεί από το 16ο λεπτό, ο αγώνας έσβησε. Η είσοδος του Νιέτο στο 60ό λεπτό δημιούργησε κάποια προβλήματα στον άξονα της ΑΕΚ, με αποτέλεσμα ο Τιμούρ στο 65ο λεπτό να αλλάξει την τακτική του περνώντας τον Σιμόες στη θέση του Μπακασέτα.

Χρησιμοποιώντας ένα 4-3-3 που έδεσε το κέντρο και έφερε αρκετά κλεψίματα. Κλεψίματα που δημιούργησαν την ευκαιρία του Σιμόες στο 67ο λεπτό και το γκολ του Ντίντακ στο 76ο, που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ο Κετσπάγια δήλωσε ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του και το τελικό αποτέλεσμα, όμως σίγουρα ο ίδιος γνωρίζει πως χρειάζεται δουλειά η ομάδα του προκειμένου να βελτιώσει την αμυντική της συμπεριφορά. Η ΑΕΚ απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν είχε καθαρό φορ και έπαιζε αργό ποδόσφαιρο παρουσίασε αρκετά αμυντικά προβλήματα.