ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Αντούριθ, έβαλε πέντε γκολ στη Γκενκ! | AEK Fans Blog

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ Αντούριθ, έβαλε πέντε γκολ στη Γκενκ!

Written By Juker on Πέμπτη, 3 Νοεμβρίου 2016 | 23:25

Άμα δεν ήταν 35 δηλαδή τι θα έκανε; Ο Αρίτς Αντούριθ έβαλε πέντε γκολ και πήρε από το χέρι τη Μπιλμπάο, χαρίζοντάς της τη νίκη στη ματσάρα (5-3) κόντρα στη Γκενκ. Αναπάντεχη γκέλα για Σασουόλο!

Πόσα θες να μας τρελάνεις ρε Αντούριθ; Ο 35χρονος (!) σέντερ φορ της Μπιλμπάο σκόραρε ΠΕΝΤΕ γκολ και καθάρισε μόνος του τη Γκενκ, πιάνοντας τους Βέλγους στην κορυφή της βαθμολογίας! Αυτοκτονία για Σασουόλο, κέρδιζε μέχρι το 85’ με 2-0 την Ραπίντ Βιέννης αλλά τελικά συμβιβάστηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Ο Αντούριθ ξεκίνησε να… ματώνει τα αντίπαλα δίχτυα, μόλις στο 8ο λεπτό με κοντινό πλασέ μετά από γύρισμα του Ραούλ Γκαρσία. Έκανε δε δύο τα τέρματά του στο 24’ από την άσπρη βούλα αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπέιλι μείωσε σε 2-1. Ο Ισπανός φορ κατάφερε να κάνει χατ-τρικ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ξανά από το σημείο του πέναλτι (44’).

Με την έναρξη της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 51’ η Γκενκ μπήκε ξανά στο παιχνίδι της διεκδίκησης βαθμού ή βαθμών με τον Εντιντί να σκοράρει αλλά ο Αντούριθ πήρε πάλι το… όπλο του και στο 74ο λεπτό έγραψε το 4-2. Το προβάδισμα των δύο τερμάτων για τη Μπιλμπάο κράτησε μόλις έξι λεπτά καθώς ο Σούσιτς μείωσε εκ νέου στο γκολ το σκορ, με τον Αντούριθ να σκοράρει ξανά με πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό σκορ (5-3), με το πέμπτο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

«Αυτοκτονία» για Σασουόλο

Έβαλε τα χεράκια της και… έβγαλε τα ματάκια της η Σασουόλο. Οι Ιταλοί προηγούνταν της Ραπίντ Βιένης μέχρι το 85ο λεπτό αλλά κατάφερε να δεχτεί δύο τέρματα στα εναπομείναντα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται από έναν βαθμό!

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων από το πρώτο ημίχρονο. Ο Ντεφρέλ στο 34’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Ραγκούσα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους να κάνει το 2-0. Οι Ιταλοί μάλλον νόμιζαν πως μάλλον «κλείδωσαν» το τρίποντο και χαλάρωσαν με αποτέλεσμα να το πληρώσουν. Συγκεκριμένα, ο Γέλιτς στο 86’ μείωσε το σκορ και με τη συμπλήρωση 90 λεπτών ισοφάρισε με τον Κβιλιτάια!